FOREX

ABD doları, enflasyon düşüşü ve faiz indirimi beklentileriyle düşüşte

Sterlin ve yuan yükselişte

ABD doları, euro, yen ve frank karşısında son birkaç ayın en büyük haftalık düşüşüne hazırlanıyor. Bu durum, yatırımcıların önümüzdeki yıl beklenen ABD faiz oranlarındaki yaklaşık 100 baz puanlık indirim beklentisiyle satış yapmaya başlamasıyla ortaya çıktı.

Enflasyon düşüşü

Petrol fiyatlarının son dört ayın en düşük seviyesine inmesi ve Walmart’ın fiyat indirimine gitmesi dezenflasyonist baskılara katkıda bulundu. Bu haftaki veriler ABD tüketici fiyatlarının istikrar kazandığını göstererek yatırımcıları enflasyonun gerilediğine ve faiz artışları döneminin sona erdiğine ikna etti.

Faiz indirimi beklentisi

Perşembe günü açıklanan yumuşak ABD ekonomik verileri de bu görüşü pekiştirdi. Vadeli işlem piyasaları, bir hafta önce 73 baz puan olan Federal Rezerv’in gelecek yıl 98 baz puan faiz indirimine gideceğini fiyatlıyor.

Sterlin ve yuan yükseliyor

Sterlin bu hafta %1,5 yükselerek 1,2410 dolardan işlem gördü. Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları, ABD ekonomisinin yavaşladığına dair işaretlerin emtia fiyatlarını etkilediği Perşembe günü cazibelerinin bir kısmını kaybetti, ancak yine de haftalık kazançlar için ayarlandılar.

Çin yuanı yükselişte

Çin yuanı son iki ayın en iyi haftasını geçirme yolunda ilerliyor ve dolar başına 7,2447 ile üç ayın en yüksek seviyesine yakın işlem gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu