EKONOMİ

Abd Enflasyonun Türkiye ve Dünya Ekonomisine Etkileri

Abd Enflasyonun Türkiye ve Dünya Ekonomisine Etkileri

Son günlerde hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalarının merakla beklediği ABD enflasyon verileri açıklandı. Dünya piyasalarında gözler döviz ve de altın piyasasına çok büyük oranda yön veren ABD enflasyonuna çevrilmişti. Bu yüzden ABD enflasyonu birçok yatırımcı tarafından çok fazla merak edilmekteydi. Tüm bu bilgiler ışından ABD enflasyon kararından sonra da doların ve altının fiyatları merak edilmeye başlanmıştır. Piyasalar bugünü ve ABD enflasyonunu büyük bir merakla bekliyordu. Ve sonunda Fed’in 2 Kasım tarihinde yapmayı planladığı FOMC toplantısında 4. kez 75 baz puanlık faiz artışının sonuçlanıp, netleşmesinde büyük oranda belirleyici rol oynayacak olan enflasyon verisi açıklandı. Fed’in faiz kararı ile birlikte para ve altın piyasaları tamamen veriye odaklanmıştı.

ABD Enflasyonu Açıklandı

Son gelen haberlere göre bugün açıklanan ABD enflasyonu aylık % 0,4 yıllık % 8,2 olarak belirlenmiştir. Uzmanların beklentileri ise aylık % 0,2 oranında bir artışla yıllık enflasyonun % 8,1 olması yönündeydi. Bunun yanında çekirdek enflasyon aylık bazda % 0,6 ile % 0,4 olan tüm beklentilerin üzerine çıkmaktadır. Bu durumda enflasyonda 40 yılın en büyük zirvesi görülmektedir. Enflasyon oranına bakılacak olursa Fed’in % 2 orta vade hedefinin çok çok üzerinde olmaktadır. Dün açıklanan toplantının tutanaklar incelendiği zaman da geri kalma bedelinin hızlı gitmekten çok daha ağır olduğu vurgusu yapılmaktadır. Fakat faiz artışlarının da belli bir yerden sonra azaltılması gerektiği ile ilgili olarak, bu noktada da fikir birliği var. Bu kapsamda çekirdek enflasyondaki yükselişler enflasyonist baskıların yüksek seviyelerde kalmaya devam ettiğini işaret etmektedir. Ekonomistler açısından da enflasyonda % 8 düzeylerinin korunması ve de istihdam sektöründe henüz faiz artışlarına alan olduğunun düşüncesinin, Fed’e 75 puan için bir açık kapı bıraktığını da dile getirmektedir. Uzmanların beklentiler de Kasım’da olan 75 baz puanlık faiz artışı ve sonrasında da Aralık’ta 50 baz puanlık faiz artışı yapılarak bu yılın tamamlanması yönünde olmaktadır.

Dolarda Ve Altında Son Dalgalanmalar

Tüm piyasa dalgalanmaları neticesinde olumlu istihdam verileri ile yükselişe geçen dolar endeksi, enflasyon sonrasında 113 üzerinde işlem görmeye devam etmektedir. Yurt içinde de dolar ve TL kuru yükselişi tam anlamı ilse devam etmektedir. Dün 18,56 ile kapanış yapan kur, bu sabah 18,58 seviyelerinde güne başlamıştı. Verilerin öncesinde 18,60 seviyelerine kadar yükselim gösteren kur şu anda 18,60’ın üzerinde işlem görmeye devam etmektedir. Bunun yanında üst üste 5 işlem günü düşüş eğiliminde olan ve buna göre hareket eden altının da ons fiyatı, sabahın ilk zamanlarında 1670 dolardan işlem göremeye başlamış, veri öncesinde de 1684 liraya kadar yükselim göstermiştir. Veri sonrasında da 1654 dolara kadar gerileme göstermektedir. Ayrıca; altının gram fiyatı da güne yükselişle başlamakta ve sonrasında 998 – 1005 lira aralıklarında hareketlerini devam ettirmektedir. Veri sonrasında altının gram fiyatı ise % 1,3 düşüş göstererek 985 liraya kadar gerilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu