EKONOMİ

Benzine Toplam 3,27 TL indirim yolda

Benzin fiyatlarında indirim dalgası devam ediyor. Bugünden itibaren geçerli olmak üzere 2,10 TL indirim yapılan benzine, 6 Ekim Cuma gününden itibaren 1,17 TL’lik bir indirim daha gelmesi bekleniyor. Bu indirimle birlikte benzinin litre fiyatı 34 liranın altına düşecek.

Uluslararası petrol piyasasındaki dalgalanmaların etkisiyle benzine ardı ardına gelen indirimler, araç sahiplerini sevindiriyor. Bugünden itibaren geçerli olmak üzere benzinde 2,10 TL tutarında bir indirim daha yapıldı. Son indirimle benzinin litresi 36 liranın üzerinde olan seviyelerden 34 lira seviyelerine çekildi.

6 Ekim Cuma gününden itibaren ise benzine 1,17 TL’lik bir indirim daha gelmesi bekleniyor. Bu indirimle birlikte benzinin litre fiyatı 34 liranın altına düşerek 32,83 TL’ye gerilemiş olacak.

Motorin fiyatlarında ise herhangi bir değişiklik öngörülmüyor. Güncel verilere göre, İstanbul’da motorinin litre fiyatı 40,13 lira olarak belirlenmiş durumda.

Benzin fiyatlarında son durum

Şehir bazında benzin fiyatları şu şekilde sıralanıyor:

  • İstanbul Avrupa: 34,68 TL
  • İstanbul Anadolu: 34,63 TL
  • Ankara: 35,29 TL
  • İzmir: 35,41 TL

Petrol fiyatlarında dalgalanma

Benzindeki son indirimler, uluslararası petrol piyasasında yaşanan gelişmelere paralel olarak gerçekleşiyor. Son zamanlarda dalgalı bir seyir izleyen Brent petrol, son haftalarda yaşanan sert düşüşle birlikte varil başına 85 doların altına geriledi. Özellikle bugün yaşanan gerileme, Eylül 2022’den bu yana görülen en büyük günlük düşüş olarak kayıtlara geçti.

Dolar kuru rekor seviyelerde

Petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen, akaryakıt fiyatları üzerinde dolar kuru etkili olmaya devam ediyor. Dolar 27,60 TL seviyelerinde rekor seviyelerde hareket ediyor.

Benzine gelen indirimler, araç sahipleri için önemli bir rahatlama sağlayacak. Ancak, dolar kurunun yüksek seyretmesi nedeniyle benzin ve motorin fiyatlarının hala yüksek seviyelerde olduğu görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu