BORSA

BİST 100, TL bazında rekorunu yeniledi

Dün TL bazında rekor seviyeye çıkan BİST 100, haftanın son işlem gününe de yükselişle başladı. Endeks, açılış sonrası en yüksek 1.435 puanı görerek yeni rekor seviyeye çıktı. Ancak, Noel nedeniyle birçok piyasanın kapalı olduğu haftanın son işlem gününde işlem hacmi zayıf kaldı ve endeks son saatte 1.432 puandan işlem görüyor.

Ulaştırma ve sanayi sektörleri öncülüğünde yükselen BİST 100, endeksteki işlem hacminin de 9 milyarın altında kalmasıyla günü %0,47 artışla 1.432 puandan tamamladı.

Yeni Pazar’da işlem görmeye başlayan ve tavan yapan ARZUM hisseleri bugün de 20,56 TL’ye çıkarak tavan yaptı. Bu hafta en çok dikkat çeken hisselerin başında gelen Gubre Fabrikaları T.A.Ş. (IS:GUBRF), altın rezervinin bulunması haberleri ile yükselişine bugün de devam ediyor. Fiyat 62,45 kapanışı ardından 66,50’ye yükseldi. Altın haberleri öncesinde Aralık ayı içinde düşüş yaşayan hisse, bu hafta %40’a yakın yükseldi ve aylık bazdaki getirisi de %29’a yaklaştı.

Pandemi sonrası rekor yükselişler yaşayan ve manipülasyon yapıldığı gerekçesiyle de sert dalgalanma yaşayan RTA Lab Biyolojik Ürünler İlaç ve Mak. San. Ticaret A.Ş. (IS:RTALB) hissesinin bu haftaki kaybı %6 olurken Aralık ayı kaybı ise %28’i aştı. Hisse bugün ise %2,5 üzerinde düşüş yaşıyor.

Günün ilk yarısında en çok yükselen ilk üç hisse: Kartonsan Karton Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:KARTN), Taze Kuru Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:TKURU), Link Bilgisayar Sistemleri Yazılımı ve Donanimi Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:LINK) olurken en çok düşen ilk üç hisse ise Borusan Yatırım ve Pazarlama A.Ş. (IS:BRYAT), Borusan Mannesmann Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:BRSAN) ve Royal Halı İplik Tekstil Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:ROYAL).

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu