EKONOMİFOREX

Bitcoin Para Piyasasındaki Yeri

Bitcoin Para Piyasasındaki Yeri

Son dakika kripto küresel piyasası değeri bir önceki gün %0,05 seviyelerine düşerek 918,19 milyar dolara düştüğünden genel olarak büyük kripto para birimleri negatif olarak işlem görmeye devam etmektedir. Son 24 saat içinde, kripto piyasasının hacmi de %9,88 seviyelerine düşerek 44,13 milyar dolar olarak gerilemektedir.

DEFi’deki toplam hacim de kripto piyasasındaki 24 saatlik toplam hacmin %5,44’ünü meydana getiren 2,40 milyar dolardı. Bütün Stablecoin’lerin ise toplam hacmi ise 41.54 milyar dolar ve kripto piyasasının da toplam 24 saatlik hacminin %94.13’ünü oluşturmaktadır.

Kripto Para Piyasası ve Bitcoin

Son zamanlarda önde gelen para birimlerinden olan bitcoin, önceki 7 gün içinde %6’dan fazla değer kaybettikten sonra %0.21 oranında değer kazandır. Diğer taraftan da ethereum, bu haftalarda yaklaşık %6.19 değer kaybı ile hala 1.300 doların altında işlem görmeye devam etmektedir. 13 Ekim bitcoin fiyat tahminine bakılacak olursa; 18.857 dolar aralığında destek kazanmasına rağmen düşüş eğilimini hala devam ettirmektedir. Genel olarak bakıldığı zaman da bitcoin’in ani direnci, 50 günlük hareketli özellikte olan ortalama ile uzatılan 19.295 dolar ve de 19.550 dolar seviyelerinde yer almaktadır.  Buna bakıldığı zaman da 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde olan bir yükseliş geçişi de bitcoin fiyatını 20,470 dolar seviyelerine kadar yükseltmektedir.

Küresel Açıdan Kripto ve Bitcoin Fiyatları

Bitcoin ve kripto fiyatları bu haftalarda ani dalgalanmalar yaşamaya devam etmektedir. Fakat üretici fiyat endeksi enflasyon verilerine ve FOMC tutanaklarına bakıldığı zaman tüm bu süreçler bugünden itibaren değişebilir. Piyasayı bu derin uykudan uyandıran şey de enflasyon ölçüsü birimi olan olan ABD ÜFE verileri olmaktadır. Genel piyasada ortaya çıkan soğuma belirtisi Fed’in faiz oranı artışlarını hafifletmek istemesinin bir sonucu olarak değerlendirilmektedir. Böyle bir sonuç da tamamen hisse senetleri ve kripto fiyatları altında bir hareket oluşturmaktadır. ÜFE verileri, ABD tüketici fiyat endeksi enflasyon verilerinin açıklanması ile ısınmaya başlamaktadır. Bu durumda üretici fiyat enflasyonu da ısınmaya devam ederse, bu şekilde riskli varlıkların satılmaya devam edilmesi beklenmektedir.

Para Piyasalarında Son Durum

Don piyasa verilere göre bitcoin büyük ölçüde değişmeden kalmaya devam etmektedir. Fakat hisse senetlerinde olumlu bir ivme yakalanırsa çok daha fazla yükselmeye devam edebilir. Bitcoin fiyatlarının çok büyük oranlarda değişmeden kalması da bitcoin’e yatırım yapmayı yani daha az riskli bir yatırım yapma işlevini doğuruyor. Ekonomi istatistikçilerden ve Fed’den gelen haberler; bitcoin fiyatının dibe yakın olup olmadığı ile ilgili farklı görüşler ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Neticede bitcoin dalgalanmaları olsa da bazı uzmanlara göre kısa vadeli oynaklık bakımından ne olursa olsun, bitcoin’in iyi bir yerde olduğu belirtilmektedir. Ekonomi grafiklerine bakıldığı zaman da bitcoin dalgalanmaları büyük ölçüde değişmediği için para piyasasında yeni giriş yapacak olan yatırımcılar için uygun bir seçenek olarak görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu