BORSA

Borsa İstanbul’da Volatilite Bazlı Tedbirler Devrede: 4 Hissede Önlemler Alındı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından alınan karar doğrultusunda, Borsa İstanbul’da Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) devreye alınarak 4 farklı hisse senedinde tedbirler uygulanmasına karar verildi.

Kocaeli Nakliyat (KLNMA) ve Mitaş Enerji ve Metalürji AŞ (MIATK) hisse senetleri, 20 Eylül 2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 19 Ekim 2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek. Emir paketi tedbiri, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması, emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması ve emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması gibi önlemleri içeriyor.

Ayrıca, METUR Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ (METUR) ve Ünlü Menkul Değerler AŞ (UNLU) hisse senetlerinde, bugünden itibaren 19 Ekim 2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak. Bu dönem boyunca açığa satış ve kredili işlem yasağı gibi daha önce uygulanan VBTS tedbirleri de devam edecek.

Borsa İstanbul, söz konusu tedbirlerle piyasa istikrarını koruma ve volatiliteyi kontrol altında tutma amacını sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu