EĞİTİMTÜMÜ

Dijital Para Piyasası Etkileşimi

Dijital Para Piyasası Etkileşimi

Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu, perşembe günü yapmış olduğu açıklamada, FTX’in kripto cüzdanları içeriğinin geçen cumartesi günü devlet kontrolünde olan cüzdanlara aktarılmasını emrettiğini duyurdu. Aynı zamanda bir basın açıklamasında da komisyon, müşterilerini ya da fonlarını koruması gerektiği için buna bağlı olarak da mevcut otoriteler kapsamında talimat verdiğini de söyledi.

Dijital Para Piyasalarını Koruma

Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu, düzenleyici bir şekilde yetkilerini kullanırken, Bahamalar Yüksek Mahkemesince verilen bir kararın da yetkisi altında hareket ederek, bütün dijital para varlıklarının transferini yönetme eylemini üstlenmiştir. FTX’ in çöküşünden sonra tüm dijital paraları korumak amacı ile komisyon tarafından kontrol edilen bir dijital cüzdana aktarım sağlanmıştır. Bu konuda tüm yatırımcıların çıkarlarını korumak için çok acil geçici bir düzenleyici eylem gerekmekteydi. Komisyonun bu duyuruyu yaptıktan sonra bu transferlerin tam olarak gerçekleşip gerçekleşmediği de kesin değildir.

Ekonomide Dijital Para Durumu

SCB icra direktörü olan Christina Rolle bu konu hakkında henüz bir bilgi vermemiştir. Son ekonomik gelişmeler ışığında FTX iflasının sonrasında FTX parçası olmayan bir dizi şirkette de iflas başvurusunda bulundu. Bu kapsamda ekonomi çok büyük bir kaosun içine girdi. Aynı zamanda FTX’in cüzdanlarından da yüz milyonlarca dolar değerinde kripto aktı. Bu işlemlerin olmasının nedenleri arasında eski FTX CEO’su olan Sam Bankman-Fried hakkında ortaya çıkan saygısız yorumlara bağlıydı.

FTX İflasının Etkileri

SCB’nin yapmış olduğu açıklamada; komisyon, FDM’nin ABD iflas işlemlerine taraf olduğu anlayışına sahip olmadığı ifadesi kullanılmaktadır. Basın açıklamasında yer alan bilgilere göre SCB’nin önümüzdeki günlerde farklı yargı alanlarında başka düzenleyiciler ve yetkililer ile temasa geçeceği de belirtilmektedir. Düzenleyiciler cumartesi günü, FTX’in daha önceleri Bahamalar’da yaşayan kişiler için para çekme olanağı sağladığı iddiası ile çelişerek, FTX’e Bahamalar’da yer alan kişilerin para çekmesine izin verme talimatı vermediğini açıklayan bir bildiri de yayınladı. Bu şekilde dijital para piyasaları da en durgun hareketlerini yaşamaya devam etti.

Kripto Para Platformları Raporları

FTX ve Alameda Research’ün çöküşü sonrasında kripto ticaret platformları, müşterilerin varlıklarının güvenli olduğunu ve spekülasyonlara inanmamaları gerektiğini göstermek için çaba sarf ediyor, ancak en azından önerildiği şekilde rezerv kanıtlarının çok fazla eksikliği de bulunmaktadır. Bank of America- BAC perşembe günü bir araştırma raporunda, güven uyandırmak için birçok farklı borsanın varlıklarını Merkle Trees kullanılarak, rezerv ispatı yolu ile raporladığını ya da raporlamayı planladığını belirtmektedir. Genelde ekonomik sistemde bunlar güvenli bir şekilde doğrulanabilen karma ağaçlar adında verimli veri yapılar olmaktadır. Yatırımcı fonlarının haritası şeklinde davranırlar ve rezervler karmaşık oldukları zamanlarda bile çalışırlar. Ekonomik gelişmelerin neticesinde hem dünya bankaları hem de yatırımcılar bu bağlamda çok karmaşık bir döneme girmişlerdir. Aynı zamanda bu durumda dijital para piyasalarını büyük bir darbe ile olumsuz yönde etkilemeye başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu