TÜMÜ

Fed Başkanı Barkin’in kararsızlığı, ekonomiyi ve yatırımcıları endişelendiriyor

Richmond Federal Rezerv Bankası Başkanı Thomas Barkin, Perşembe günü yaptığı açıklamada, enflasyonun kontrol altına alınması konusunda “gerçek bir ilerleme” kaydedildiğini kabul etmesine rağmen, ABD merkez bankasının politika faizini daha da sıkılaştırma ihtiyacı konusundaki belirsizliğini dile getirdi.

Barkin, MNI Webcast için hazırladığı konuşmasında, sıkılaştırma önlemlerinin kümülatif etkisi nedeniyle bir tür ekonomik yavaşlama beklediğini ifade etti. Ancak, bu yavaşlamanın enflasyonu istikrara kavuşturması için yeterli olup olmayacağı konusunda belirsiz olduğunu vurguladı. Bu belirsizlik, Fed’in faiz oranlarını daha da artırma konusundaki kararını geciktirebilir.

Fed Başkanı Jerome Powell da ek sıkılaştırma ihtiyacı konusunda belirsizliğini dile getirdi. Bu durum, Fed’in agresif faiz artırımlarına rağmen sağlamlığıyla beklentilere meydan okuyan ekonomik büyüme karşısında ortaya çıkmıştır.

Enflasyon, geçen yılki zirvesinden daha düşük olmakla birlikte, Federal Rezerv’in tercih ettiği ölçüye göre hala %3,4 seviyesinde ve %2’lik hedefin önemli ölçüde üzerinde. Ancak Barkin’in iş dünyası liderleri ve bankalarla yaptığı görüşmeler yavaşlayan bir ekonomiye işaret ediyor.

Barkin, Federal Rezerv’in karar alma sürecinde “ince bir çizgide yürümesi” ve eylemlerinde aşırıya kaçmakla aza kaçmak arasında denge kurması gerektiğini vurguladı. Barkin ayrıca herhangi bir dış şokun politikayı sekteye uğratma potansiyelini de kabul etti.

Kısıtlayıcı faiz oranlarına ve sıkılaşan finansal koşullara rağmen Barkin, talep konusundaki farklı görüşleri uzlaştırmak ve enflasyonun gidişatına ilişkin çeşitli perspektifleri test etmek için zaman olduğuna inanıyor.

Enflasyonun %2’lik hedefe doğru istikrarlı bir iniş içinde olduğuna henüz ikna olmamakla birlikte Barkin, işgücü arzı ve talebin daha iyi bir dengeye ulaşması ve tedarik zincirlerinin toparlanmasıyla birlikte, enflasyonun Federal Rezerv’in daha fazla müdahalesi olmadan ve talebe aşırı zarar vermeden hedefe dönebileceği konusunda iyimser olduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu