EKONOMİ

Fed Başkanı Daly’den enflasyon açıklaması: Faiz 5,6’ya çıkabilir

Fed Başkanı Daly'den enflasyon açıklaması: Faiz 5,6'ya çıkabilir

San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı Mary Daly, merkez bankasının enflasyonla mücadelesini sürdürürken ufukta daha fazla faiz artışının olabileceğini belirtti. Daly, Financial Times’a verdiği mülakatta, Federal Rezerv’in mevcut faiz oranı döngüsünde olası artışlar konusunda uyarıda bulundu ve politika yapıcıların nihai oranı mevcut yüzde 5,25 ila 5,5 aralığından yüzde 5,6’ya yükseltmeyi düşündüklerini öne sürdü.

Daly’nin açıklamaları, hem manşet hem de çekirdek enflasyonda bir yıldır devam eden düşüşün ardından finansal piyasalarda Fed’in faiz artırımlarına son verebileceği spekülasyonlarının yapıldığı bir dönemde geldi. Ancak Daly, Fed Başkanı Jerome Powell ile birlikte, para politikasının gelecekteki yolu hakkında kesin bir sonuca varmadan önce daha geniş finansal koşulları dikkatle incelemenin önemini vurguladı.

Daly, son dönemde açıklanan “çok cesaret verici” enflasyon verilerini kabul etmekle birlikte, gelecekteki faiz ayarlamalarına yönelik temkinli duruşunu sürdürdü. Dezenflasyonist sürecin yeterince anlaşılamamasından kaynaklanabilecek bir ‘dur-kalk’ modeline ilişkin endişelerin altını çizdi. Getirilerdeki keskin düşüşün ardından ciddi bir ekonomik gerilemeye ilişkin endişeleri küçümserken, faiz indirimlerinin yakın olmadığını da açıkça belirtti.

Daly’nin yorumları, piyasa duyarlılığının Fed’in bakış açısından uzaklaştığı ve yatırımcıların Fed’in faiz artırımına gitme ihtimalini sıfır olarak fiyatladığı bir dönemde geldi.

Fed’in enflasyonla mücadelesi, hem yatırımcılar hem de ekonomistler tarafından yakından takip ediliyor. Daly’nin son açıklamaları, değişen ekonomik göstergeler ve piyasa beklentileri arasında para politikasını yönetmenin ne kadar hassas bir iş olduğunun altını çiziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu