EKONOMİ

Fed, faiz artışlarında yavaşlama işareti verdi

ABD Merkez Bankası (Fed), faiz artışlarında yavaşlama işareti verdi. Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, ekonominin aşırı derecede yavaşlamasını önlemek için Kasım ayında faiz artışına gitmeyebileceklerini belirtti.

Waller, Londra’da yaptığı konuşmada, “Ekonominin ne yöne evrildiğini bekleyip göreceğiz. Verilere bakıp ekonominin soğuyup soğumadığını veya ısınıp ısınmadığını göreceğiz. Bugün itibariyle bir şey söylemek için çok erken” dedi.

Fed, son 19 ayda politika faizini yüzde 0-0,25 aralığından yüzde 5,25-5,5 seviyesine yükseltti. Bu, 1970’lerden beri yapılan en büyük artış serisi oldu.

Waller, Kasım ayında faiz artışına gitmeme kararının, Fed’in enflasyonu kontrol altına alma çabalarının başarısız olduğu anlamına gelmediğini vurguladı. Waller, “Enflasyonun hedefe dönmesi için faizleri bir süre daha kısıtlayıcı seviyelerde tutmamız gerekiyor. Ancak, ekonominin aşırı derecede yavaşlamasını önlemek de önemli” dedi.

Waller’ın açıklamaları, Fed’in faiz artışlarında yavaşlama sinyalleri verdiğine dair bir dizi yorumun ardından geldi.

New York Fed Başkanı John Williams da enflasyonla mücadelede kaydedilen ilerlemeye rağmen hala gidilecek yol olduğunu söyledi. Williams, “Enflasyonun düşüşe geçmesini görmekten memnuniyet duyuyorum, ancak henüz işimiz bitmedi” dedi.

Williams, Fed’in enflasyonu hedefe dönene kadar faiz artışlarına devam edeceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu