EĞİTİMEKONOMİ

Petrol Fiyatları Artış Eğiliminde

Petrol Fiyatları Artış Eğiliminde

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ile birlikte enerji talebinde yaşanan artış ve lojistik alanında yaşanan sıkıntılar enerji fiyatlarında artış eğilimi yaşanmasına neden olmuştur. Yaşanan sıkıntıların azalması lojistik faaliyetlerinin normale dönmesi ile birlikte fiyatlarda düşüş kendini göstermeye başlamıştı. Son olarak yaşanan Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim ile birlikte özellikle enerji ve petrol fiyatları tavan yaparak ciddi bir yükseliş eğilimine girmişti. Yaşanan olumsuzluklara rağmen petrol fiyatlarında yaşanan düşüş göstergesi ekonomi alanında iyileşmelere neden olmaktadır. Ancak uzmanların yaptığı analizlere göre petrol piyasasını ilerleyen günlerde oldukça hareketli zamanlar beklemektedir.

Petrol Fiyatlarını Düşürme Çabaları

Artan petrol fiyatları hem ülke ekonomilerini hem de tüm herkesi ciddi anlamda zorlamaktadır. Petrol fiyatlarında yaşanan artış üretimden tüketime birçok alandaki ürünlerin maliyetine doğrudan etkili olmaktadır buda ekonomi anlamında birçok toplumun sarsılmasına neden olmaktadır. Ülkeler petrol fiyatlarını sabit tutma ve düşürme anlamında birçok farklı tedbir almaktadır. Alınan bu tedbirler kısa süreli de olsa kendini göstermektedir. ABD Covid-19 pandemisi ile başlayan ve Rusya gerilimi ile devam eden süreçte petrol fiyatlarındaki yükselişi durdurmak maksadı ile piyasalara günlük 1 milyon dolar değerinde varil petrol salınımı yapmaktadır. Küresel rezerv kullanılarak yapılan bu işlemin ise ay sonunda sonlandırılacağı belirtilmektedir.

Ham Petrol Rezervi En Düşük Seviyede

ABD başkanı Biden Mart ayında açıkladığı plan ile petrol fiyatlarını düşük seviyelerde tutmak istediklerini belirtmiştir. 6 aylık plan ile günlük bir milyon toplamda ise yüz seksen milyon varil petrol piyasalara sürülmüştür. Temmuz ayında yapılan açıklama ile ek 20 milyon varil ve ardından yapılan açıklamada ise ek 10 milyon varil petrol satışı gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. ABD tarafından alınan bu önlemler piyasalar için olumlu bir hal olarak sergilense de etkisi kısa sürmektedir. ABD tarafından yapılan küresel petrol rezervi satışları ile düşen Brent petrol tekrardan yükseliş göstermektedir. Yapılan rezerv satışları ile birlikte ABD küresel Rezervi 1984 yılından buyana ki en düşük seviyesini yaşamaktadır.

Küresel Petrol Talebinde Artış

Küresel anlamda sanayiden günlük tüketime kadar her alanda petrol ve petrol ürünleri kullanılmaktadır. Gerek artan nüfus yoğunlukları gerek ise artan tüketim nedeni ile petrole olan talep artmaktadır. OPEC tarafından yapılan son toplantı ile üretim ve tüketim dengesinin korunması amacı ile petrol arzında düşüşlere gidileceğini açıklanması uzmanların yükseliş beklentisini de kuvvetlendirmektedir.

Petrol Yatırımı Yapmak

Yatırım alanında faaliyet gösteren şirketler petrol ürünlerine de işlem yapılmasına olanak sağlamaktadır. Petrol tüketiminin artması ve arzın düşmesi ile yaşanacak fiyat artışların da ise güvenle işlem yapmak için spk onaylı yatırım şirketleri tercih edilebilmektedir. Güvenilir yatırım şirketleri sayesinde petrolün düşüş ve yükseliş seviyelerinde yüksek kazançlar elde edilebilmektedir. En iyi yatırım şirketlerini sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu