BORSAEĞİTİMEKONOMİ

Yatırım Yeni Başlayanların Yaptığı Hatalar Nelerdir

Yatırım Yeni Başlayanların Yaptığı Hatalar Nelerdir

Yatırım piyasasına yeni başlayan kimselerin büyük bir bölümü bazı hatalara ısrarla düşmektedir. Yapılan bu hatalar, Yatırım’te başarısız olmanın nedenidir. Bu nedenle yatırım dünyası olarak bilinen eğitimlerde özellikle bu hataların üzerinde durulmaktadır. Bunlara karşı temkinli olmak, daha istikrarlı bir ilerleyişin sırrıdır.

 Aceleci Davranmak

Yatırım piyasasına yeni giren kimseler, bir anda binlerce lira kazanabileceklerini düşünürler. Yatırım’ten yüksek rakamlar kazanmak elbette mümkün. Fakat bu, tek bir hamlede gerçekleşecek bir durum değil. Üstelik piyasaya yeni girenler, gerekli bilgilere sahip değilse bu, daha da imkansızlaşır. Dolayısıyla piyasaya girerken aceleci davranmamak en doğrusudur. Öncelikle yatırım eğitimleri tamamlanmalıdır. Söz konusu eğitimler size piyasayı tanımanız için bir fırsattır. Ayrıca eğitimlerde yatırım yapmanın bazı sırları da size aktarılır. Bu bilgilerin ışığında acele etmeden yatırım yapmak sizi başarıya taşıyacaktır.

 Plansız Yatırım Yapmak

Yatırım’te yatırım yapmak, ciddi planlara dayalıdır. Yapılan planlar, piyasanın her türlü durumunu göz önüne almalıdır. Çünkü Yatırım piyasası da tıpkı borsa gibi inişli çıkışlıdır. Piyasanın anlık değişimlerine karşı önlemler almak esastır. Yapılan planlar, bu önemleri içermelidir. Bazen de yatırımcılar belirli planla işe başlarlar. Fakat piyasanın anlık değişimlerinde o plana sadık kalmayarak ani hatalar yaparlar. Bu da en az, işe plansız başlamak kadar riskli bir durumdur. Öncelikle kendiniz için her durumda emin olabileceğiniz bir plan belirlemeniz gerekir. Ve sonrasında ne olursa olsun buna sadık kalmanız şarttır.

 Soğuk Kanlı Davranamamak

Yatırım, her piyasa gibi risklere sahiptir. Bu riskler, günümüzde bu konuda başarıya ulaşan yatırımcıları dahi etkiler. Bunları en aza indirmek ise, yatırımcının soğuk kanlı davranmasıyla sağlanacaktır. Piyasanın inişe geçtiği bir anda paniğe kapılmak, çoğu zaman hatanın kaynağıdır. Anlık panik, kişiye yanlış hamleler yaptırabilir. Örneğin işlemin devam etmesi gereken bir yerde kapatmak, panik halinde sık düşülen bir hatadır. Veya piyasanın aldatıcı yükselişiyle işlem başlatmak da sonrasında hataya düşmeye neden olacaktır. Bu tür durumlarda paniğe kapılmamak ve doğru karar vermek esastır. Bunun için bilgiye olduğu kadar serin kanlı davranmaya da ihtiyaç vardır. Bilgi size doğru yatırım yani tahminler konusunda yardım eder. Soğuk kanlılık da doğru kararlar almayı sağlar.

 Yanlış Aracı Firmalarla İşe Başlamak

Yatırım piyasası, çağımızın en ünlü yatırım araçlarından biri haline geldi. Hal böyleyken birçok aracı şirket görev sunmaya başladı. Fakat tüm şirketlerin aynı nitelikte hizmet verdiğinden söz etmek pek mümkün değil. Hatta bu şirketlerin arasında güvenilir olmayanlar da var. Yatırım uzmanları, yeni başlayan yatırımcılara doğru bir şirket ile çalışmaya başlamalarını öneriyor. Herhangi bir şirketle çalışmaya başlanmadan önce mutlaka şirketlerin genel bir araştırması yapılmalıdır. Araştırma size hangi şirketlerin güvenilir olduğunu net bir biçimde gösterecektir. Aksi halde Yatırım yolculuğunuzun henüz başlarken bitmesi ve zarar etmeniz kaçınılmazdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu